Александар Белов


 
PortalPortal  HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  ЧленовиЧленови  БарајБарај  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share | 
 

 poznati misli

Go down 
АвторПорака
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 5:54 pm

Мисли за љубовта :
"Најголема среќа која може да ни ја даде љубовта е првиот стисок на раката на жената која ја сакаме"


- Стендел


"Ha светот нема ништо послатко од љубовта, а после љубовта најслатка е омразата"


- Хенри В. Лонгфелоу


"Љубовта е пролетно растение, кое сé исполнува со својот мирис на надеж, дури и урнатините што ќе ги обрасне"


- Флауберт


"Koj caка поради љубов, тој е слеп"


- Платон


"Те caкав и те сакам, па ако е тоа грев го молам Алах никогаш да не ми ги прости гревовите"


- Мошин Ибн ал Ансари


"Штом незаузданата љубов влезе во
човечкото срце, таа ги потиснува сите други чувства: живее тука за
сметка за честа, верата, ветените зборови"

- Думас

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:00 pm

Мисли за љубовта :
"Да се пие кога не сме жедни и да се води љубов во секое време, тоа е сé госпоѓо, со што се разликуваме од животните"


- Бомарше


"Bo втората љубов човек се чувствува како
го повторува класот: познати му се сите предмети, но сепак, нема
самодоверба дека ќе го положи испитот"

- Бранислав Нушиќ


"Љубовта има законитости во својот
развиток, свои животни времиња, како цвеќето, како човековиот живот.
Таа има своја раскошна пролет, свое жешко лето и конечно, есен која е
за едните топла, светла и плодоносна, а за другите - студена, гнила и
јалова"

- Бјелински


"Љубовта е сериозна и света работа, но вљубените за чудо, секогаш се смешни за другите луѓе"


- Јован Дучиќ


"Човекот секогаш треба да биде вљубен. Тоа е причина поради која не смее да се ожени"


- Вајлд


"Повеќе е за жалење оној, кој поради умот ќе ја загуби љубовта, отколку оној, кој поради љубовта ќе го загуби умот"


- Божидар Кнежевиќ

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:00 pm

Мисли за љубовта :
"Тешко е да се сака, уште потешко да не се сака, а најтешко е да најдеш сакан што те cака"


- Пушкин


"Вљубениот човек сака да биде пољубезен отколку што може да биде таков: ете зошто речиси сите вљубени се смешни"


- Никола Сабастиен Р. Шамфор


"Никој не е должен да љуби друг повеќе од себеси"


- Анте Старчевиќ


"Да се биде вљубен значи во очите на оној што ве caка да го гледате тоа што го посакувате, a не реалното"


- Пол Ребу


"Meѓу тешките работи во животот изгледа дека љубовта е најтешка"


- Исидора Секулиќ


"Човекот што не страдал не умее ниту да простува"


- Томасео

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:01 pm

Мисли за љубовта :
"Во еден роман има повеќе љубов, отколку во еден голем град"


- Јован Дучиќ


"Подобро е да љубиш и да загубиш отколку воопшто да не љубиш"


- Андреас Мунк


"Нема поголема несреќа во љубовта од смртта на фантазијата"


- Мередит


"На почетокот љубовниците зборуваат за иднината, а кога љубовта е при крајот, зборуваат за минатото"


- Aндре Мауроис


"Кога некого сакаме поради неговите
доблести, тоа не е ништо сериозно. Но, кога ќе почнеме да го сакаме
поради неговите недостатоци, тоа е веќе љубов"

- Саша Гитри


"Љубовта наликува на вода. Ако не ја разбранува нешто, таа трули како мочуриште"


- Артуро Граф

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:02 pm

Мисли за љубовта :
"Љубовта нема години. Таа секогаш се раѓа"


- Паскал


"Да бидеш вљубен значи да бидеш под постојана наркоза"


- Хенри Л. Менкен


"Да се вљубиш не значи да сакаш... Човекот може да се вљуби и мразејќи"


- Достоевски


"Најлошо е да не бидеш сакан, но уште поголема несреќа е - да не сакаш"


- Албер Ками


"Љубовта е како треска: таа се раѓа и исчезнува, а потоа човековата волја нема никаков придонес"


- Стендал


"Љубовта се раѓа од верба, живее од надеж а умира од милостина"


- Џан Карло Меноти

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:03 pm

Мисли за љубовта :
"Љубовта е тиранин, кој нема обзири кон никого"


- Корнелие


"Подобро да сакаш и да загубиш, отколку никогаш да не сакаш"


- Тенисон


"Трагедија на секоја љубов е рамнодушноста"


- Сомерсет Мом


"Работи и љуби, сé друго нема смисла"


- Миќа Данојлиќ


"Koгa љубовта сака да зборува, разумот треба да молчи"


- Жан Франсоа Рењар


"Нема суштество без љубов, ниту вистинска љубов без љубомора, ниту љубомора без прељуба, ниту прељуба без причина"


- Тирсо де Молина

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:04 pm

Мисли за љубовта :
"Вистинската љубов го цени тоа што го љуби, но не е вистинска онаа љубов што го љуби само тоа што е ценето"


- Лудвиг Борн


"Кога сте сакани, не се сомневате во ништо. Но кога сакате, тогаш се сомневате во сé"


- Габриел С. Колет


"Јазикот на љубовта е во очите"


- Финас Флечер


"Co тек на времето почнуваме да ги сакаме
работите што некогаш сме ги мразеле, и да ги мразиме оние нешта што
некогаш сме ги сакале"

- Роберт Луис Стивенсон


"Љубовта е како заразна болест: колку повеќе човекот се плаши од неа, толку повеќе е изложен на неа"


- Никола Себастиен Р.Шамфор


"Љубовта гледа низ очила низ кои бакарот й се причинува како злато, бедата богатство, а стакленцата - бисери"


- Сервантес

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:04 pm

Мисли за љубовта :
"Брачната љубов го создава човештвото, пријателската го усовршува, но разузданата го расипува и го понижува"


- Бекон


"Омразата и љубовта во еден поглед се
неделиви: човек никогаш не мрази друг човек од љубов кон себеси, а
често се случува обратното"

- Јован Дучиќ


"Кога на една љубов ќе и дојде крај,
слабите кукаат,енергичните веднаш наоѓаат нова љубов,а паметните одамна
ја имале како резерва"

- Оскар Вајлд


"Ако е морален само бракот склучен од љубов, тогаш морален ќе остане само бракот во којшто љубовта и натаму постои"


- Енгелс


"Првата љубов е опасна само ако е и последна"


- Бранислав Нушиќ


"Љубовта е најголемо неспокојство и насилство над себеси и над другите"


- Јован Дучиќ

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:05 pm

Мисли за љубовта :
"Човекот може да го љуби само оној за кого е сигурен дека ќе биде тука секогаш кога ќе му затреба"


- Гете


"Жената ја докажува љубовта према мажот со жртвување,а мажот - со глупости"


- Knud Hjorto


"Љубовта и кашлицата не можат да се сокријат"


- Џорџ Херберт


"Љубовта е најверојатно единствената работа на светот која не треба да се објаснува ниту да и се бара причина"


- Меша Селимовиќ


"Никогаш не престанувај да се смееш, дури ни кога си тажен- некој може да се заљуби во твојата насмевка"


- Gabriel Garcia Marquez


"Не е тешко да се заљубиш, но тешко е тоа да го кажеш"


- Alfred De Musset

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:06 pm

Мисли за пријателството :
"Кажи ми со кого се дружиш, па ќе ти кажам кој си"


- Гете


"He e достоен да живее оној што нема ниту еден добар пријател"


- Демокрит


"Пријателите се како лубеници. Додека најдете една добра, морате да пробате стотина"


- Проспер Мериме


"На пријателите лесно им ги простуваме грешките кои не нé погодуваат многу"


- Ла Рошвуко


"По поразот човекот ги познава своите вистински пријатели"


- Карл Маркс


"Пријателство е кога некој прави грешки кои не ни пречат"


- Мирабо

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:08 pm

Мисли за пријателството :
"Мене не ми е потребен пријател кој во се
се согласува и на се клима со главата, бидејќи тоа истото и мојата
сенка може да го направи уште многу подобро"

- Плутарх


"Не ги стекнуваме пријателите со тоа што примаме добродетелство, туку затоа што го правиме"


- Тукидит


"Ништо не менува толку многу едно искрено пријателство, како што тоа го прави успехот: било неговиот, било вашиот"


- Лив Улман


"Улогата на пријателот е да биде покрај вас кога грешите. Кога сте во прво, сите ќе бидат покрај вас"


- Марк Твен


"Задоволството од средбата со пријателот значително ми го намалува чувството дека не ја сакам неговата жена"


- Пикасо


"Прави му на пријателот добро за да ти остане пријател, а непријателот да ти биде пријател"


- Кант

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:08 pm

Мисли за пријателството :
"Во неволја ни е помил сигурниот пријател, отколку на морнарот мирното море по бура"


- Еврипид


"Пријателот можеш да го изгубиш на два начина: да му позајмиш пари, или да правиш негов портрет"


- Арт Бачволд


"Складноста во мислењето ја создава пријателството"


- Демокрит


"Пријателството не бара ни робови ни господари. Пријателството сака рамноправност"


- Гончаров


„Најдобар пријател е оној човек кој посакувајќи ми добро го посакува во моја корист“


- Aristotle


„Постојат три најдобри пријатели: стара жена, старо куче и готови пари“


- Benjamin Franklin

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:09 pm

Мисли за пријателството :
„Некои луѓе одат во свештеници, други одат во поезија; јас одам кај пријателите“


- Virginia Woolf


„Пријателството е како парите, полесно е да се направи отколку да се зачува“


- Samuel Butler


„Пријателството често завршува со љубов; но љубовта со пријателство- никогаш“


- Charles Caleb Colton


„Ништо на светот не е поценето од вистинско пријателство“


- Saint Thomas Aquinas


„Пријателството е љубов без крилја“


- Lord George Gordon Byron


„Вистински пријател е оној кој ти ги знае сите недостатоци, но и покрај тоа те сака“


- Charles M. Schulz

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:09 pm

Мисли за пријателството :
„Најмногу што можам да направам за мојот пријател е едноставно да бидам негов пријател“


- Henry David Thoreau


„Патот кон куќата на пријателот никогаш не е долг“


- Proverb


"Меѓу пријателите треба да ги сакате не
само оние кои сочувствуваат на вашите несреќи,туку и оние кои не ви
завидуваат на среќата"

- Сократ


"Пријателите ги создава среќата,а проверува несреќата"


- Сенека


"Пријателот на сите не е ничиј пријател"


- Sopenhauer


"Кажи ми кој ти е пријател,па тој ќе ми каже кој си ти"


- Avercenko

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:10 pm

Мисли за пријателството :
"Ништо не ги зближува луѓето повеќе отколку заедно преживеана несреќа"


- Иво Андриќ


"Пријателството е една душа во две тела"


- Аристотел


"Во несреќата на нашите пријатели секогаш наоѓаме нешто што ни причинува задоволство"


- Русо


"Единствена награда за квалитетот е квалитет; единствен начин да имаш пријател е да бидеш пријател"


- Ралф Емерсон


"Побрзо би се спријателил со оној кој во
момент на страст ми нанесол илјада зла, него со ладен човек кој би ми
направил илјада добра"

- Šandor Petefi


"Пријателството е праведно. Единствено тоа може да разбере колкава е твојата вредност"


- Гете

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
Lidija
zamenik administrator
zamenik administrator
Lidija

Број на мислења : 1033
Reputation : 0
Join date : 2009-01-10

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 6:24 pm

Nunca pares de sonreir aunque estes triste porque no sabes quien podria enamorarse de tu sonrisa


Garcia Marquez

_________________
Whatever you are be a good one. ~Abraham Lincoln
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 7:35 pm

Мисли за успехот :
"Вистинскиот успех се постигнува со една единствена добра карактеристика: искрената скромност"


- Де Сика


"Секој голем успех е триумф на упорноста"


- Граф

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami


Последната промена е направена од *ANA* на Саб Мар 07, 2009 7:36 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Саб Мар 07, 2009 7:36 pm

Мисли за успехот :

"Да се биде во исто време и многу храбар и многу претпазлив е уметност на успехот"


- Наполеон


"Пред успехот боговите одредија човекот да се препоти"


- Хесиод


"Ако сакаш да успееш, најпрво прочитај некоја книга за добро однесување"


- Шлезингер


"Ако си внимателен на крајот како и на почетокот, ќе го спречиш неуспехот"


- Лао Це

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
Lidija
zamenik administrator
zamenik administrator
Lidija

Број на мислења : 1033
Reputation : 0
Join date : 2009-01-10

ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   Пон Апр 06, 2009 8:19 pm

DUSKO RADOVICNe preticite pametnije od sebe. Prava vozacka disciplina zove se ko će
duže, a ne ko će brze voziti.

Kosava duva, neki drugovi se klate.

Sada se ne pravi pitanje, samo da je dete.

Pošto jedu samo ono sto ostane, devojke i žene obično spreme malo vise.

Za ljubav je važna i neophodna ona lepa i slatka glupost. A za brak se trazi
ona odvratna i surova pamet.

Kraj je meseca, nedelja solidarnosti.

San svakog praseta je da umre kao svinja.

Ne možemo živeti bez drugih ljudi. Jedni nam stvaraju, drugi resavaju probleme.


... duznost je oca da se brine o prezimenu dece, o imenima će brinuti majke.
Dakle, otac ono najvaznije - uopste, a majka sve ono drugo, sitno i
svakodnevno.

Meni je tata kupio sneg umesto zimskog kaputa.

Ne spustajte ruke, ima još da se glasa.

Nerad drzi govor radu.

Sada je verovatno lepo tamo gde je bilo ruzno dok smo mi bili.

Subota je dan kada se kupaju muzevi koji vole svoje žene.

Ne vaspitavajte decu ako ne umete. Bolje je biti nevaspitan nego loše vaspitan.


Treba početi s inicijalima. Dok se ne vidi šta će biti.

Možda je nekim drugim planetam Zemlja pakao.

Beograd je opet ogrejalo sunce, jer niko drugi nije hteo.

To sto vas niko ne slusa je razlog da cutite, a ne da govorite još vise i
glasnije.

Dajte mi dobro dete pa da vidite kakav sam ja otac.

Da li bi ljudi mogli biti bolji? Mogli bi ali niko neće prvi da pocne. Svi
imaju losa iskustva.

Mi volimo sao ono sto nemamo i dok nemamo.

Ko živi teško, duže živi.


Mi umemo ili da želimo sreću ili da je se secamo.

_________________
Whatever you are be a good one. ~Abraham Lincoln
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: poznati misli   

Вратете се на почетокот Go down
 
poznati misli
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Александар Белов :: EDUKACIJA :: dali znaete deka-
Отиди до: