Александар Белов


 
PortalPortal  HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  ЧленовиЧленови  БарајБарај  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share | 
 

 narodni pogovorki

Go down 
АвторПорака
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: narodni pogovorki   Саб Мар 07, 2009 5:49 pm

makdeonski narodi pogovorki
Дрво на дрво се потпира, а човек на човека


Арниот збор и царска врата отвора


Ако ја сменил капата, не си го сменил умот.


Ако е колиба - наша е.


Ај без пари си бил, ај без ум си бил.


Евтиното месо ни кучињата не го јадат

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Саб Мар 07, 2009 5:50 pm

makedonski narodini pogovorki
Брат за брат,сирење за пари


Од една искра голем оган бидува


Една ластовица не прави пролет


Ако бидеш мост секој ќе те гази


Тивка вода брег рони


Малите приказни голем ум даваат

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Саб Мар 07, 2009 5:51 pm

kineskiКалта може да го извалка бисерот, но не може да го претвори во кал


Децата се огледало на родителите


Кога ќе ти останат само две парички, со едната купи леб, со другата цвет


Со златни букви е напишано: надевај се на најдобро, биди спремен за најлошо


Сите цветови на иднината се во семето на сегашноста


Младоста предлага, староста одложува, а средината извршува

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Саб Мар 07, 2009 5:51 pm

kineski


Кога богатиот ќе осиромаши тој станува учител


Работи го она што најмногу го сакаш па нема ни да работиш


Една слика вреди колку 1000 зборови


Човек кој може да ги победи другите е јак.Човек кој ќе се победи себеси е семоќен


И најдобрата метода во рацете на погрешен човек е погрешна метода


Голема среќа доаѓа од небо;мала среќа доаѓа од човекот

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Пон Мар 09, 2009 1:43 am

Кога таткото му дава на синот, двајцата се смеат; кога синот му дава на таткото, двајцата плачат

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Пон Мар 09, 2009 1:48 am

Народна друга поговорка:

Со претерана добродушност нема далеку да стигнеш


- суданска поговоркаЃаволот помалку се меша во нашите работи од луѓето


- шпанска поговоркаЧовекот е таму кај што е неговиот дух, а не кај што е неговото тело


- тибетанска поговоркаПосетата секогаш прави задоволство-ако не при доаѓање, тогаш при одење


- португалска поговоркаКуќа без жена, воденица без вода


- ерменијска поговоркаКој чини добро, никакво добро не го чека. Така било одамна


- индонезијска поговорка

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
Bage
Нов член
Нов член
Bage

Број на мислења : 56
Reputation : 0
Join date : 2009-03-09
Age : 45
Местолокација : Skopje, MACEDONIA

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Пон Мар 09, 2009 4:30 am

Koj rano rani - CEL DEN ZEVA
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Bage
Нов член
Нов член
Bage

Број на мислења : 56
Reputation : 0
Join date : 2009-03-09
Age : 45
Местолокација : Skopje, MACEDONIA

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Пон Мар 09, 2009 4:32 am

KOJ RANO RANI - He makes the money !
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Bage
Нов член
Нов член
Bage

Број на мислења : 56
Reputation : 0
Join date : 2009-03-09
Age : 45
Местолокација : Skopje, MACEDONIA

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Пон Мар 09, 2009 4:33 am

ko drugome jamu kopa - FIZICKI JE RADNIK
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
eta
Нов член
Нов член
eta

Број на мислења : 35
Reputation : 0
Join date : 2009-02-14

ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   Пон Мар 16, 2009 2:46 pm

Bage напиша:
ko drugome jamu kopa - FIZICKI JE RADNIK
dobar si
fizicki radnik crazy crazy crazy crazy crazy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: narodni pogovorki   

Вратете се на почетокот Go down
 
narodni pogovorki
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Александар Белов :: EDUKACIJA :: dali znaete deka-
Отиди до: