Александар Белов


 
PortalPortal  HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  ЧленовиЧленови  БарајБарај  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share | 
 

 ..FAKTOPEDIJA..

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:44 pm

Го делиш својот роденден со најмалку 9 милиони луѓе во светот.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:45 pm

За да се наполни големото Американско езеро (на пример) Дунав треба тече во него 118 години.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:45 pm

Планетата земја ако се прекрие со злато би била покриена со слој од 1 метар.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:45 pm

Домашната мачка мрази лимони.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:45 pm

екој број дигнат на квадрат е за еден број поголем од производот на броевите што се за 1 поголеми и помали од него. Како на пример 5x5=25 4x6=24.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:46 pm

Грозјето експлодира во микробранова печка ако не верувајте пробајте.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:49 pm

на секој континент има град шо се вика Рим

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:50 pm

Нема да пропаднете во жив песок ако полека ги кревате нозете и лежите на вашиот грб.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:51 pm

Ниту едно парче хартија не може да биде свиткано повеќе од 7 пати.
Инсектите не произведуваат брмчење со устата туку од брзото вртење со нивните крилца.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:51 pm

Најдлабокото место во океаните е измерено во Тихиот океан и изнесува 11 километри.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:51 pm

Кина била првата земја што почнала со употреба на хартиени пари.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:51 pm

Кога би дошло до нуклеарна катастрофа од глобални размери единствени преживејани ке бидат стаорците и бубашвабите.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:52 pm

1.Najtoploto mesto na zemjinata povrsina e DOLINATA NA SMRTTA vo Kalifornija.Esenata 1922 izmereni se 57.8 steperni celziusovi.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:55 pm

2.Najladnoto mesto e Vostok na antartikot kade se izmereni -89 stepeni clziusovi vo juli 1983
3.Najsilniot zemjotres dosega se slucil vo Cile vo 1960 koj dostignal 9.6 steperni i unistil se vo radius od 1600km.
4.rastojanieto od povrsinata do centarot na zmjata e okolu 6378 km.
5.Mesecinata
do zemjata nekogas bila poblisku(pred nekolku milijardi godini) i vo
toa vreme potrosuvala okolu 20 dena da napravi eden krug okolu
zemjata.Denot na zemjata togas bil 18 casa dolg.Mesecinata seuste se
oddalecuva(okolu 4cm vo godina).Zemjinata rotacija se zabavuva pravejki
go denot podolg.Vo dalecna idnina denot ke bide 960 casa dolg(ke se
ispecime kako pilinja).
6.Najdolgata reka e rekata Nil 6695km
.7.Atmosferata
na zemjata e okolu 80 procenti azot.Toj ne reagira so kislorodot i so
drugite elementi vo vozduhot poradi trojnata vrska koja e mnogu silna)
pomegu koja se povrzani dvata atoma na azot.
8.Na zemjata na rizik od vulkani se izlozeni 500 milioni luge.
9.Najdlabokoto mesto vo okeanite e izmereno vo tihiot okean i iznesuva 11km.
10.Na zemjata ima poveke od 2 milioni kubni milji sveza voda,a pak na Mars e pronajdeno golemo kolicestvo na zaledena voda.
11.nasata
planeta e okolu 4.5 milijardi godini stara samo nekolku milioni godini
pomlada od sonceto,potocno 10 milioni godini otkoga se formiralo
sonceto.
12.Najgolemiot ostrov na zemjata e Greenland,koj zafaka povrsina od 2.176.000 kvadratni kilometri.
13.Ledot e mineral i formalno e opisan vo Dana sistemot za minerali.
14.poveke
od 193000 toni zlato dosega se otkopani od zemjata.Ako seto ova zlato
go sobereme zaedno mozeme da izgradime tolku gradbi kolku sto ima
Donald Tramp
15.Na zemjata postojat okolu 400 000 minerali a
okolu 200 se od osobeno vazenje.Priblizno okolu 50-100 novi minerali se
otkrivaat sekoja godina

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 2:05 pm

- Делфините може да гледаат во различна насока со двете очи. Тие исто така може да спијат со едно отворено око.

- Лебарките "испуштаат гасови" секои 15 минути.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 2:07 pm

- И покрај тоа што во Кина живеат многу повеќе од милијарда луѓе, се
проценува дека се употребуваат помалку од 250 милиони телевизори.

- Кучињата не можат да ја проценат големината. Затоа, сите кучиња може да бидат опасни.

- Стоматолозите препорачуваат четкичките за заби да се чуваат најмалку
2 метри оддалечени од WC шолјата, за да се избегнат честичките кои
летаат во воздухот по пуштањето вода.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 2:08 pm

- Дали знаете дека 85.7% од статистиките се измислени?

- За време на бременоста, матката на една просечна жена се шири 500 пати повеќе од нормалната големина.- Кина била првата земја што почнала со употреба на хартиени пари.- Во текот на животот, просечен човек "конзумира" 70 различни инсекти, како и 10 пајаци додека спие

Ако длабоко вдишете воздух, во вашите бели дробови ќе вдишете повеќе
молекули од воздухот, отколку што има ѕвезди во сите галаксии од
видливиот Универзум, заедно.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 2:08 pm

Ако секоја ѕвезда е претставена со едно единствено зрно ориз, тогаш
една макета на нашата Галаксија, Млечен Пат, ќе ја собере точно во
просторот помеѓу Земјата и Месечината.

Иако јадрото на Сонцето е 12 пати погусто од густината на железото,
неговите надворешни слоеви се толку ретки што просечната густина на
Сонцето е само 1,4 пати од таа на водата.


Секоја секунда, Сонцето претвора 5 милиони тони материја во чиста
енергија, во согласност со познатата равенка на Ајнштајн (E=mc2).


Материја земена од неутронска ѕвезда со големина колку еден нокт,
содржи толку маса колку што е масата на сите луѓе на Земјата, заедно.


Земјата треба да биде згмечена до големина на едно зрно грашок, за да стане црна дупка.


Гама зрачењето од Вселената за прв пат беше забележано при крајот на
шеесеттите години од минатиот век, од американските сателити,
дизајнирани да лоцираат гама зрачење од тајните локации за тестирање на
нуклеарни бомби од страна на Русија


За еден космолог, галаксија како што е Млечниот Пат, која содржи
стотици милијарди ѕвезди, е најмалото нешто во Универзумот за кое треба
да се води сметка.


Изразот „Големиот прасок“ (анг. Big Bang), кој се користи за да се
објасни како настанал Универзумот, за прв пат е употребен од космологот
Фред Хојл (Fred Hoyle), сега сер Фред, во едно радио интервју на BBC во
четириесеттите години од минатиот век.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:33 pm

Еден Американец изедува во просек 35.000 колачиња за време на животот

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:34 pm

За да се направи едно еспресо потребни се 42 зрна кафе

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:36 pm

Спротивно на верувањата,чоколадата не предизвикува акни

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:37 pm

Млечната чоколада била измислена во Швајцарија во 1876 година од страна на Дејвид Питер

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 7:10 pm

Парите не можат да купат љубов... но сепак ти даваат предност.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 7:11 pm

Љубовта е чиста хемија, сексот е чиста физика

Не прави прељуба...освен ако не налеташ на права прилика.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пон Мар 09, 2009 1:52 am

Компјутерите ви помагаат да си го потрошите вашето време ефикасно.

Бројот на грешки секогаш го надминува бројот на линии код на програмата.


_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   

Вратете се на почетокот Go down
 
..FAKTOPEDIJA..
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Александар Белов :: EDUKACIJA :: dali znaete deka-
Отиди до: