Александар Белов


 
PortalPortal  HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  ЧленовиЧленови  БарајБарај  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share | 
 

 ..FAKTOPEDIJA..

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: dali znaete deka   Пет Мар 06, 2009 3:21 am

Кока-колата оригинално имала зелена боја

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:21 am

Хавајската азбука има 12 букви

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:22 am

Градот со највеќе Ролс-Ројс-еви по жител: Хонг-Конг

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:22 am

Процент од Африка што е во дивина: 28%. Процент од Северна Америка што е во дивина: 38%

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:23 am

Просечен број на луѓе што летаат врз Америка во еден час - 61.000

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:24 am

Интелигентните луѓе имаат повеќе цинк и бакар во својата коса
Најмладите светски родители имале 8 и 9 години и живееле во Кина во 1910
Најмладиот папа имал 11 години

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:24 am

Првата книга напишана на машина за пишување: Том Соер

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:25 am

111,111,111 помножено со 111,111,111 е еднакво на 12,345,678,987,654,321

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:25 am

Ако на некоја статуа се наоѓаат човек и коњ, тогаш: ако двете нозе на
коњот се подигнати во воздух, тогаш тој човек умрел во битка; ако коњот
има една нога во воздух, тогаш човекот умрел како последица од рани
здобиени во битка; ако сите нозе на коњот се на земја, тогаш човекот
умрел од природна смрт.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:26 am

Mel Blanc, човекот кој му го подари гласот на Душко Долгоушко, бил алергичен на моркови.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:26 am

0% од луѓето што ќе влезат во вашиот тоалет, ќе погледнат што имате во фиоките или пак во преградите до огледалото.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:28 am

Лина Медина, мајка на возраст од 5 години(најмлада досега)

Лина
Медина(родена 1933 во Паранге, Перу) родила на 5 години, 7 месеци и 21
ден и се смета за најмладата мајка во медицинската историја. Лина била
донесена во болница од нејзините родители кога имала 5 години бидејки
нејзиниот стомак се зголемувал. Нема доказ за бременоста на Лина Медина
и како тоа се случило. Таа никогаш не го открила името на таткото на
нејзиното дете или пак околностите на нејзината импрегнација.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:28 am

Еве како некои од големите бендови ги добиле своите имиња…

ABBA
- Abba е татко на хебрејски но бендот тврди дека името е според нивните
почетни букви: Agnetha, Björn, Benny и Anni-Frid (Frida).

AC/DC - 1) Според некои тоа има нешто во врска со моќта.
2) Второ толкување: Против Христос Деца на Ѓаволот. Against Christ/Devil's Children.

ALICE IN CHAINS – изгубена епизода од Brady Bunch серијата!

ANTHRAX – Опасна бактерија за тероризам.

AQUA – според аквариум постер кој им стоел во студио.

BIG BAD VOODOO DADDY – од легендарниот блуз изведувач Albert King.

B-52's – тип на голем US Air Force авион, бомбардер

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:29 am

- Речиси 25% од светската популација живее во Кина.

- Кравите се потат преку нивните носеви.

- Еленот спие само 5 минути дневно.

-
И покрај тоа што во Кина живеат многу повеќе од милијарда луѓе, се
проценува дека се употребуваат помалку од 250 милиони телевизори.

- Кучињата не можат да ја проценат големината. Затоа, сите кучиња може да бидат опасни.

-
Стоматолозите препорачуваат четкичките за заби да се чуваат најмалку 2
метри оддалечени од WC шолјата, за да се избегнат честичките кои летаат
во воздухот по пуштањето вода.

- Делфините може да гледаат во различна насока со двете очи. Тие исто така може да спијат со едно отворено око.

- Лебарките "испуштаат гасови" секои 15 минути.

- Кафето во Европа прво било познато како "Арапско вино".

- Дали знаете дека 85.7% од статистиките се измислени?

- За време на бременоста, матката на една просечна жена се шири 500 пати повеќе од нормалната големина.

- Кина била првата земја што почнала со употреба на хартиени пари.

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:31 am

кучињата неможат да гледаат телевизија безразлика сто дремат пред телевизор не перцерпираат 2D а плис гледаат само црно/бело

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
*ANA*
Администратор
Администратор
*ANA*

Број на мислења : 3291
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 44
Местолокација : MAKEDONIJA , SKOPJE

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:32 am

‘‘И должината и ширината на марамиците мора да бидат исти‘‘-Според законот на Кралот ЛујXVI во 1785 година

_________________

Sto e toa vo lugeto tazno
Sto ziveat vo zivoti tugi
Koj vo moeto minato plovi
Sosem mirno i bez da se srami
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net
jase
Фан на Александар
Фан на Александар
jase

Број на мислења : 107
Reputation : 0
Join date : 2009-03-03

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 3:42 am

ej interesna vi e temata
super
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:41 pm

Мигуел Де Сервантес и Вилијам Шекспир умреле на ист ден иста година 23 април 1616г.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:41 pm

иле потребни 22 века за да се пресмета далечината од Земјата до Сонцето. А требало само некој да се сети и да ја измери висината на Кеопсовата пирамида и да ја помножи со 1 000 000

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:41 pm

За време на војната во САД кога војската се враќала назад од борба без жртви на голема табла пишувале О(null) K(killed) од таму е и фразата О.К

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:42 pm

Спомениците на коњаници кога коњот е со двете предни ноѕе во воздух, означуваат дека ликот загинал во борба.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:42 pm

Македонците први користеле лажен мамец за да фатат риби Rolling Eyes

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:42 pm

Стаорецот е во состојба да живее без вода подолго од камилата.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:43 pm

лектричните јагули се во состојба да предизвикаат краткотраен струен удар со напон од дури 650 волти.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
* MAJA *
Администратор
Администратор
* MAJA *

Број на мислења : 4308
Reputation : 0
Join date : 2009-01-08
Age : 28
Местолокација : MaKeDoNiJa

ПишувањеПредмет: ..FAKTOPEDIJA..   Пет Мар 06, 2009 1:44 pm

Ако ја извадиш сета сол од океаните Европа би била покриена со слој од 5 километри.

_________________
...se vrtam ako treba i po sto pati,tvojot lik me progonuva se nasmevas il mi se pristoruva?! ...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://aleksandarbelov.macedonianforum.net/forum.htm
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: ..FAKTOPEDIJA..   

Вратете се на почетокот Go down
 
..FAKTOPEDIJA..
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Александар Белов :: EDUKACIJA :: dali znaete deka-
Отиди до: